Konkrétumok nem derültek ki a Merkel-Biden-Porosenko találkozóról
Azokról a javaslatokról volt szó, amelyeket Merkel és Hollande terjesztett elő a Porosenkóval Kijevben folytatott megbeszéléseinek idején.
Azokról a javaslatokról volt szó, amelyeket Merkel és Hollande terjesztett elő a Porosenkóval Kijevben folytatott megbeszéléseinek idején.
Háromoldalú találkozót kezdett szombaton a müncheni biztonságpolitikai fórum keretében a német kancellár, az amerikai alelnök és az ukrán államfő.
Francois Hollande és Angela Merkel is nyilatkozott aztután, hogy öt órán át egyeztetett Vlagyimir Putyin orosz elnökkel Moszkvában. A francia elnök szerint az utolsó esély az ukrán válság rendezésére a tartós fegyverszünet, máskülönben háború lesz, a német kancellár pedig azt mondta: az ukrán hadsereget nem lehet annyira felfegyverezni, hogy Vlagyimir Putyin arra a belátásra jusson, hogy katonai vereséget szenvedhet Ukrajnában.
Egyelőre nem derült ki, pontosan miről beszélt egymással a német kancellár, a francia és az az orosz elnök a pénteki, ötórás egyeztetésen, ami vasárnap is folytatódik, de akkor még az ukrán elnököt is beveszik a körbe. A tárgyalások egy szóvivő szerint konstruktívak voltak. A szakadárok támogatják a tárgyalásokat.
Egyáltalán nem biztos, hogy sikerül a kijevi és moszkvai tárgyalások révén fegyvernyugvást elérni a kelet-ukrajnai válságövezetben – mondta pénteken Berlinben a német kancellár, aki a francia államfővel előző nap Kijevben az ukrán elnökkel tárgyalt, pénteken pedig Moszkvába utazik az orosz államfőhöz.
Petro Porosenko hivatala hajnalban ismertette a német kancellár és a francia elnök megoldási javaslatát az ukrán válságra. Angela Merkel és Francois Hollande pénteken Moszkvában folytatja közvetítési kísérleteit. Előzetesen a minszki megállapodás betartását kérték.
A Süddeutsche Zeitung értesülése szerint átfogó ukrajnai béketervet terjeszt elő kijevi és moszkvai tárgyalásain Angela Merkel német kancellár és Francois Hollande francia elnök. A német kormány cáfolta a lap jelentését, de az ukrán elnöki hivatal már kommentálta is a tervet, amely szerintük reményt ad a tűzszünetre.
Merkel és Hollande a repülőtérről rögtön Porosenko hivatalába indult, a német kancellár és a francia államfő később várhatóan Moszkvába utazik, hogy megpróbálja elfogadtatni Vlagyimir Putyin orosz államfővel a közös béketervet.
Francois Hollande francia államfő csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, megkérte Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnököt, hogy hazája államadósságának újratárgyalása érdekében tegyen látogatást Berlinben Angela Merkel német kancellárnál is, aki "fogadni fogja őt".
Terjedelmes interjút adott a német lapnak a magyar miniszterelnök. Beszélt a Fidesz urizálásáról, a civilekkel és a bevándorlással kapcsolatos nézeteiről és arról, hogy ha Angela Merkel bírálni akarta volna, biztos nyíltan kimondja. Orbán úgy fogalmazott, hogy a Fidesz plebejus párt, és az "ösztönök" is ilyenek az országban, ezért mindig okoz reakciókat, ha a jómód megnyilvánul kifelé. Szerinte fennáll a veszély, hogy két nagyhatalom inasa leszünk, ha nem építjük be az orosz nyersanyagot az európai gazdaságba. Saját bevallása szerint megígérte az EU-s miniszterelnököknek, hogy többé nem beszél nyíltan az Oroszországot sújtó szankciók ellen.
Francois Hollande francia elnök bejelentette, hogy Angela Merkel német kancellárral együtt csütörtök délután Kijevbe látogat, pénteken pedig Moszkvába utazik tovább.
Szijjártó Péter a Figyelőnek adott interjúban elárulta, hogy tárgyalt a BMW-vel, de közölték, hogy nem nyitnak gyárat Magyarországon, Európában sem. Azt is elmondta, hogy Putyin csak egy délutánra jön, és csak Orbánnal és Áderrel találkozik.
Lezárult az egyezkedés az RTL-lel, a tévétársaság már idén kevesebb reklámadót fizethet. Az utolsó percig titokban folytatott tárgyalásokról ír a HVG.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint Magyarország komoly gazdasági sikereket ért el a német kancellár budapesti látogatása során, ennek részleteiről azonban Lázár János a konkrét szerződések megszületéséig nem nyilatkozott, hogy ne veszélyeztesse a további tárgyalásokat.
A korábban megjelent hírekkel ellentétben nem tervez magyarországi gyáregységet a BMW – közölte a cég a hvg.hu-val.
Cseh, szlovák és francia lapok is értékelték a német kancellár budapesti látogatását. A pozsonyi Pravda szerint elmaradt a botrány, ezért csalódott lehet a magyar ellenzék, a Libération pedig arról írt, hogy "senki nem akar együtt mutatkozni Orbánnal, aki hatalomra lépése óta valamennyi demokratikus intézményt megzabolázott". A cseh Hospodárské Noviny szerzőjének az tűnt fel, hogy a németek és az oroszok is megérezték: Magyarország az unió gyenge láncszeme.
A Frankfurter Allgemeine Zeitung több cikkben is foglalkozott Merkel budapesti látogatásával, valamint portrét is közölt Orbán Viktorról, mely szerint a magyar kormányfő a többséget "arra használta fel, hogy a párt tartós előnyére szolgáló módon átépítse Magyarország intézményrendszerét". A Süddeutsche Zeitung szerint a magyar "titkosrendőrség undok módon megakadályozta" a hétfőre szervezett tüntetést, a vizit pedig nem hozott nyereséget. A Handelsblatt arról ír, hogy éppen az ellenkezője igaz a miniszterelnök állításának, miszerint a német-magyar viszonyban nincs semmi gond.
A kormánypárti és az ellenzéki lapok is az elvárásoknak megfelelően reagáltak a hétfői Orbán–Merkel-találkozóra. Míg a kormányközeli újságok azt emelték ki, hogy jól működnek a német-magyar kapcsolatok, a látogatástól sokat váró ellenzék pedig hoppon maradt, addig a baloldali újságok inkább Merkel bírálataival foglalkoztak. A Magyar Hírlap szerzője arra is vállalkozott, hogy olvasson a kancellár arcáról, a Népszava pedig kihasználta az alkalmat, hogy "a parlamentarizmus magyarországi lebontásáról" írjon.
Nem volt elégedett Angela Merkel "keménységével" a Spiegel Online, a lap cikke szerint a német kancellár csupán művészien becsomagolt kritikát tudott megfogalmazni vendéglátójával, Orbán Viktorral szemben.
Cégnevek említése nélkül vetett föl kérdéseket Angela Merkel német kancellár hétfőn a német vállalatok magyarországi tevékenységét befolyásoló magyar kormányzati döntésekről, ezekre "megnyugtató választ kapott" Orbán Viktor kormányfőtől – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában. Az illiberális demokráciát is értelmezték, Szijjártó szerint "1 perc 20 másodpercig".